Gazdaság,  Hírek

Miként érinti a brit-amerikai vámmegállapodás a kereskedelmet?

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között megkötött kereskedelmi megállapodás jelentős változásokat hoz a két ország közötti árukereskedelemben. Donald Trump amerikai elnök által bevezetett, globálisan alkalmazott 10%-os vámok továbbra is érvényesek a brit termékek többségére, de a legfrissebb megállapodás keretében bizonyos brit exporttermékek, mint például az autók, acél és alumínium vámjai csökkentek vagy eltűntek. A megállapodás részletei azonban nem tükrözik a „nagy kereskedelmi megállapodás” mivoltát, amit Trump a közösségi médiában bejelentett. Valójában a megállapodás csupán egy szűk keretet biztosít, amely hónapokig tartó tárgyalásokat és jogi eljárásokat igényel.

A legfontosabb változások között szerepel, hogy az Egyesült Államok 25%-os vámot vetett ki az autókra és autóalkatrészekre, amely a meglévő 2,5%-os vámra épült. Most azonban a megállapodás keretében ezt a vámot 10%-ra csökkentik, amely a brit autóexport maximális 100 000 darabos kvótájára vonatkozik. Ez a kvóta megegyezik azzal a mennyiséggel, amelyet az Egyesült Királyság tavaly exportált az Egyesült Államokba. Azonban minden olyan autóra, amely meghaladja ezt a kvótát, 27,5%-os vám vonatkozik. Az Egyesült Királyság legnagyobb exportterméke az autóipar, amely tavaly körülbelül 9 milliárd fontot ért el. A Jaguar Land Rover, amely autóinak csaknem egynegyedét az Egyesült Államokba exportálja, úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás „nagyobb bizonyosságot biztosít a szektor számára”. Ugyanakkor az iparági vezetők figyelmeztettek, hogy a kvóta versenyképességi plafont jelenthet.

Az Egyesült Királyság jelenleg 10%-os vámot vet ki az amerikai autóimportokra, de nem világos, hogy ezen a téren lesz-e változás. Az Egyesült Államok korábban azt követelte, hogy a vám csökkenjen 2,5%-ra, és Rachel Reeves pénzügyminiszter jelezte, hogy nyitott a kérdésben. A megállapodás részeként a Rolls-Royce motorok és repülőgép alkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba, míg a márciusban bevezetett 25%-os acél- és alumíniumvámot eltörlik. Ez jó hír olyan cégek számára, mint a British Steel, amelyet állami irányítás alá helyeztek, mivel nehézségekkel küzdött.

A Fehér Ház ugyanakkor jelezte, hogy kvótát fognak bevezetni a brit acél- és alumíniumtermékekre vonatkozóan, valamint bizonyos acél- és alumínium származékokra. Jelenleg nem világos, hogy mennyi acél- és alumíniumterméket exportálhat az Egyesült Királyság az Egyesült Államokba ezen kvóta keretein belül, és hogy a vám eltörlése vonatkozik-e az acél származékokra is. Az Egyesült Királyság összesen körülbelül 700 millió font értékben exportál acélt és alumíniumot az Egyesült Államokba, de a vámok kiterjednek az acélból és alumíniumból készült termékekre is, így például sporteszközökre, bútorokra és gépekre, amelyeket összesen körülbelül 2,2 milliárd font értékben exportáltak tavaly.

A gyógyszerekkel kapcsolatos megállapodás részletei még nem ismertek, de a brit kormány jelezte, hogy a tárgyalások folytatódnak a kölcsönös vámokról. Az Egyesült Államok azt ígérte, hogy a két ország „hamarosan jelentős kedvezményekkel tárgyal a gyógyszerekről”. A gyógyszerek jelentős exportot jelentenek az Egyesült Királyság számára az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemben, tavaly a gyógyszerértékesítés körülbelül 6,6 milliárd fontot tett ki.

A digitális szolgáltatásokra vonatkozó 2%-os adóra nem került sor változásra a megállapodásban, ami vitákat generálhat. Azok a vállalatok, amelyek közösségi médiát, keresőmotorokat vagy online piactereket üzemeltetnek, kötelesek ezt az adót megfizetni, amennyiben éves globális bevételük meghaladja az 500 millió fontot, és az Egyesült Királyság felhasználóitól származó bevételük eléri a 25 millió fontot. Az Egyesült Államok kormánya csalódottságának adott hangot amiatt, hogy az Egyesült Királyság nem volt hajlandó teljesen foglalkozni az adó kérdésével.

A brit kormány a jövőben is törekedni kíván egy szélesebb körű kereskedelmi megállapodásra az Egyesült Államokkal, miután a gépjárművek és az acél vámtételeit csökkentették. Az Egyesült Államok elnöke szerint a vámok a legjobban félreértett dolgok a gazdaságban, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború enyhítése érdekében tett lépések azt jelzik, hogy a jövőben a kereskedelmi kapcsolatok szorosabbá válhatnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük