
Élet építőkövei találhatóak egy aszteroidán, állítják a tudósok
A Bennu nevű aszteroida porában fellelték az élet kémiai alapköveit, derült ki egy friss elemzésből. A NASA űrszondájának segítségével begyűjtött minták gazdag ásványi anyag- és szerves vegyületkészlettel rendelkeznek. A minták között találhatók aminosavak, amelyek a fehérjék építőkövei, valamint nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez azonban nem jelenti azt, hogy valaha is élet létezett Bennun, de megerősíti azt az elméletet, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket az élethez elengedhetetlen összetevőket a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt ütköztek bolygónkkal. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más égitestekre is eljuthattak a Naprendszerünkben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtudósa elmondta: „Amit eddig megtudtunk, az lenyűgöző. Ez információt ad a saját eredetünkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk a legnagyobb kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarná tudni, hogyan indult el az élet?” A felfedezéseket a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban publikálták. A Bennu megérintése egyike volt a NASA legmerészebb küldetéseinek. Az Osiris Rex nevű űrszonda kinyitotta a robotkarját, hogy összegyűjtse az 500 méter széles aszteroida egy részét, amelyet egy kapszulába helyeztek, majd 2023-ban visszahoztak a Földre. A gyűjtött fekete por mennyisége körülbelül 120 grammra rúgott, és ezt a tudósok világszerte megosztották egymással. Ez a mennyiség talán nem tűnik soknak, de kincseket rejtett magában. Russell professzor elmondta: „Minden egyes szemcse új dolgokat mesél el nekünk Bennuról.” Az Egyesült Királyságban körülbelül egy teáskanálnyi aszteroidát küldtek a tudósoknak.
Az új kutatás kimutatta, hogy az űrszikla tele van nitrogén- és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között megtalálható a földi élet által használt 20 aminosav közül 14, valamint a DNS-t alkotó négy gyűrűs molekula – adenint, guanint, citozint és timint. A tanulmány emellett különféle ásványokat és sókat is felfedezett, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre zuhant űrsziklákban, de másokat eddig nem sikerült azonosítani. „Hihetetlen, milyen gazdag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig meteorokban nem láttunk, és olyan kombinációkkal, amelyeket még nem észleltünk. Ez egy igazán izgalmas dolog, amit tanulmányozni lehet,” mondta Russell professzor.
Ez az új tanulmány hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek szerint az aszteroidák vizet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Ashley King doktor, a Természettudományi Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy „a korai Naprendszer igazán zűrzavaros volt, és milliónyi Bennu-hoz hasonló aszteroida repkedett.” Az elmélet szerint ezek bombázták a fiatal Földet, táplálva bolygónkat az óceánokat létrehozó alapanyagokkal, lehetővé téve az élet kialakulását. Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. „A Föld egyedülálló, mivel eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák az egész Naprendszerben eljuttatták ezeket az összetevőket, a szenet és a vizet,” mondta King doktor. „És az egyik legfontosabb dolog, amit most próbálunk megérteni, az az, hogy ha megvannak a megfelelő feltételek, akkor miért van élet itt a Földön – és vajon találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerünkben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok továbbra is keresik a választ. Évtizedek állnak előttük a Bennu porából hozott anyagok kutatására, és még sok felfedezés vár rájuk a kozmosz szomszédságában.

