Hírek,  Tech

A Wikipédia jogi útra tereli a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipédia, a közismert online enciklopédia, jogi lépéseket tesz az új Online Biztonsági Törvény (Online Safety Act) szabályozása ellen, amely szerintük veszélyeztetheti önkéntes szerkesztőik biztonságát és a káros tartalom eltávolításának képességét a platformról. A Wikipédia mögött álló Wikimedia Alapítvány, amely non-profit szervezetként támogatja az enciklopédiát, bírósági felülvizsgálatot kér azoktól a szabályoktól, amelyek a legszigorúbb kötelezettségek alá vonhatják a Wikipédiát az említett törvény keretein belül. Phil Bradley-Schmieg, az alapítvány vezető jogi tanácsadója szerint sajnálatos, hogy most meg kell védeniük a Wikipédia önkéntes szerkesztőinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályoktól.

A brit kormány az BBC-nek nyilatkozva megerősítette, hogy elkötelezett az Online Biztonsági Törvény végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem kívánt nyilatkozni. Úgy vélik, hogy ez az első jogi felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, bár csak annak egy szűk részét célozza meg. Szakértők szerint azonban valószínű, hogy nem ez lesz az utolsó eset. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere hangsúlyozta, hogy az Online Biztonsági Törvény rendkívül összetett és széleskörű, és elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság polgárainak szólás- és egyéb emberi jogaira. Ahogy a törvény egyre több eleme lép életbe, várható, hogy további kihívások is megjelennek.

A törvény előírja, hogy a szabályozó hatóságnak, az Ofcomnak különböző tényezők alapján kell kategorizálnia a platformokat, például a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Azok a szolgáltatások, amelyeket „1. kategóriásnak” minősítenek, a legmagasabb szintű kötelezettségeket kapják a felhasználók védelme érdekében. Egyszerűsített formában elmondható, hogy a legvalószínűbb, hogy egy weboldal 1. kategóriásnak minősül, ha milliónyi brit felhasználó számára teszi lehetővé a kölcsönhatást és a tartalom megosztását, valamint rendelkezik olyan rendszerekkel, amelyek ajánlják a tartalmakat. Bár ezeket a szabályokat eredetileg annak érdekében alakították ki, hogy a felhasználók a legnagyobb valószínűséggel találkozhassanak káros tartalmakkal, a Wikipédia attól tart, hogy a meghatározások olyan homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek arra, hogy a platformot is a legszigorúbb kategóriába sorolják.

Ha ez megtörténik, az komoly következményekkel járhat a Wikipédiát szerkesztő önkéntesek számára, és a Wikimedia Alapítvány szerint a következmények nemcsak az Egyesült Királyságra korlátozódhatnak. Az alapítvány kiemelte, hogy a további kötelezettségek arra kényszeríthetik őket, hogy ellenőrizzék önkénteseik személyazonosságát, ami potenciálisan adatvédelmi incidenst, zaklatást, alaptalan pereket vagy akár autoriter rezsimek általi börtönbüntetést is okozhat. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális képviseletének alelnöke hangsúlyozta, hogy ha az önkéntesek nem érzik biztonságban magukat a Wikipédia szerkesztése során, akkor hajlamosak lesznek elkerülni a vitatott témákat, ami a tudás minőségét és hasznosságát csökkenti.

A Wikimedia Alapítvány világossá tette, hogy nem magát az Online Biztonsági Törvényt vagy a kategória 1 szolgáltatásokra vonatkozó extra kötelezettségeket támadják, hanem a „Kategorizálási Szabályozások” bizonyos részeit, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan fogja eldönteni, mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket követniük. Azt állítják, hogy a jelenlegi meghatározások nemcsak, hogy indokolatlanul vonhatják be a Wikipédiát, de el is mulaszthatják azokat a platformokat, amelyeknek szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük.

Phil Bradley-Schmieg egy blogbejegyzésében azt írta, hogy a szabályozás nemcsak a Wikipedia „alacsony kockázatú” szolgáltatásait kockáztatja túlzott szabályozással, hanem sok olyan szolgáltatást is kihagy, amelyek valóban aggasztják a brit társadalmat, például a nőgyűlölő gyűlöletoldalak. Az alapítvány hangsúlyozta, hogy önkénteseik már most is hatékonyan dolgoznak a káros tartalom eltávolításán, és példaként említette a 2024-es southporti gyilkosságokat, amikor az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak megbízható és semleges információk biztosításán.

Ben Packer szerint azonban a Wikimedia Alapítványnak magas küszöböt kell átlépnie ahhoz, hogy a bíróság előtt bizonyítani tudja, hogy a miniszterelnök jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor. A jogi felülvizsgálatok során általában nehéz sikerrel járni, és itt a Wikimedia a miniszterelnök által az Ofcom tanácsai alapján hozott szabályozásokat támadja, miután azok kutatást és konzultációt végeztek arról, hogy hol lenne helyénvaló meghúzni a határokat. Az Ofcom egyelőre még nem kategorizált szolgáltatásokat, de információt kért számos weboldaltól, köztük a Wikipédiától, és várja a válaszokat. A hatóság egy nyilatkozatban megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését a miniszter által az Online Biztonsági Törvény keretében hozott kategorizálási szabályozások megtámadásáról.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük