
Az Egyesült Királyság hajlandó fizetni az EU védelmi programjaihoz való hozzáférésért
A brit kormány hajlandó anyagi támogatást nyújtani a brit cégek számára, hogy hozzáférjenek az Európai Unió védelmi kiadási programjaihoz, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek kijelentette: „Készek vagyunk megfizetni a nekünk járó részesedést, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket.” Healey emellett megígérte, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatás háromnegyedét brit cégekkel költik el. Az Európai Bizottság tisztviselői jelezték, hogy a brit vállalatok kizárásra kerülhetnek a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a részvételért”.
Ahogy a második világháború végének 80. évfordulójának látványa és hangulata elhalványul, a világ figyelme a jövőbeli konfliktusok lehetőségeire irányul. Orosz agresszió a keleti határokon és az Egyesült Államok csökkenő hajlandósága a nyugati országok védelmére fókuszálta a gondolatokat – és a költségvetéseket – Európa katonai igényeire. Ennek fényében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke márciusban bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak mozgósítani az európai védelmi rendszerek megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit cégek szeretnének az élvonalban lenni e kiadások során, és a BAE Systems, a védelmi ipar óriása, új műszakokat és átalakításokat vezetett be ellátási láncában.
A BBC ritka lehetőséget kapott arra, hogy betekintést nyerjen a BAE Systems Washingtonban található tüzérségi gyárába, ahol naponta több ezer, a 155 milliméteres lövedékből készül, amely iránti kereslet az ukrán orosz invázióval szembeni ellenállás során az egekbe szökött. A gyár jelenleg non-stop üzemel, és az új ellátási láncok révén, amelyek a robbanóanyagok és hajtóanyagok nagyobb részét belföldön szerzik be, a gyártás a következő öt évben akár tizenhatszorosára is nőhet a BAE lőszergyártási vezetője, Steve Cardew szerint. „Nyilvánvaló, hogy hosszú időszakra van szükség a készletek feltöltéséhez és a megújításhoz” – mondta Cardew. A BAE tervezett gyártási kapacitásának növelése magában foglalja új gépek beszerzését Washingtonban és egy új töltőüzem létesítését Dél-Walesben. „Alapvetően arról van szó, hogy növeljük a gyártási kapacitást, és egyúttal a beszállító láncunk ellenálló képességét is megerősítjük, így a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol nagyobb kontrollunk van a kritikus elemek felett” – tette hozzá.
A BAE Systems az elmúlt öt évben 15,000 új munkavállalót vett fel, és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. John Healey hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában tanult leckék jótékony hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel párhuzamosan növelni fogjuk a brit üzletek lehetőségeit” – mondta. „Ma már annyi időt töltök a befektetőkkel való beszélgetéssel, mint az iparági szakemberekkel. Amit elveszítettünk a figyelmünkből, az az, hogy ha egy ország fenyegetettség alatt áll, akkor a hadereje csak annyira erős, amennyire az ipara mögötte áll.” A védelmi szektor már most is 400,000 munkalehetőséget és 12,000 vállalatot támogat, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek számának növekedésével fogják mérni.
A brit kormány már bejelentette, hogy 2027-re a védelmi kiadások GDP-hez viszonyított arányát 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni, amelyhez 6 milliárd fontot az nemzetközi segélyezési költségvetésből kívánnak átcsoportosítani. Azonban egyes védelmi szakértők úgy vélik, hogy a pénz nagy része valószínűleg alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem pedig új fegyverekre. „Az első kihívás az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz valóban rendelkezésre áll” – mondta Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója. „Úgy gondolom, hogy az első dolog, amivel foglalkozni fognak, az a védelem hiányosságainak pótlása és az alapok javítása” – tette hozzá.
A háborúból tanult másik fontos lecke a harctér természetének megváltozása. A drónok nagyon hatékony eszközzé váltak, és Ukrajna ma már Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutatnak, hogy a cégen belüli akvizíciók révén ők ma már a második helyen állnak. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE jól pozicionált a kontinens újra felfegyverzésének hasznot húzni. A BAE részvényei azóta háromszorosára nőttek, hogy Oroszország 2022-ben megszállta Ukrajnát. A háborúk költségesek – emberéletben és pénzügyileg egyaránt. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. De ha a védelmi kiadások elkerülhetetlenné válnak, a brit kormány úgy véli, hogy az e részvétel által nyújtott előnyök megérik a befektetést.

