
Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiaipari kihívások közepette
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére szólított fel a londoni energia biztonságával foglalkozó kétnapos csúcstalálkozó megnyitóján. A rendezvényen több mint 50 ország, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió küldöttei is részt vesznek. Miliband figyelmeztette a résztvevőket arra, hogy a háborúk, a kereskedelmi konfliktusok, az extrém időjárási jelenségek és a kiberháborúk mind hozzájárulnak az energiaellátás kockázatainak növekedéséhez, és hangsúlyozta, hogy ezeket a problémákat csak együttműködéssel lehet kezelni.
A miniszter beszédében megemlítette, hogy a fosszilis energiahordozók értékét elismeri az energia mixben, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásoké. Az energiaátmenet nemcsak a klímaváltozás kezelésére irányul, hanem az energia biztonságának megteremtésére is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) közösen szervezi, ami azt jelzi, hogy a nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozzák.
Fatih Birol, az IEA vezetője, a csúcs előtt a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a nemzetközi színtéren tapasztalható fragmentáció miatt az országok képtelenek megoldani az energiaellátás legnagyobb kockázatait. Szerinte a tartós megoldás az országok közötti együttműködésen keresztül lehetséges. Bár nem nevezett meg konkrét országokat, a háború Ukrajnában és Donald Trump kereskedelmi háborúja jelentős hatással volt az energiaárakra, amelyek az ukrán invázió után drámai módon megemelkedtek, és a Covid előtti szinthez képest körülbelül 50%-kal magasabbak.
Európa kezdetben sikeresen pótolta a gázhiányt Oroszország szankcionálása után az Egyesült Államokból beszerzett cseppfolyósított földgázzal (LNG), de ez a kínálat mostanra veszélybe került, ahogy a kapcsolat a blokk és Trump elnök között romlik. Az Egyesült Államok jelenléte a csúcstalálkozón Birol szerint sikert jelent, ugyanakkor a Trump-adminisztráció kritikusan viszonyul a globális energiafelügyelet tevékenységéhez, amely a tiszta energia előmozdítására és az olaj- és gáztermelés csökkenésének előrejelzésére összpontosít.
Sok elemző és kutató védelmébe vette az IEA álláspontját, amely szerint az ügynökség a globális olajkereslet jövőjét illetően megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok. Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a tagországoknak megbízható és elfogulatlan adatokat kell kapniuk az energia jövőbeni irányairól, ahogy közösen alakítják a megújult energia biztonsági keretet.
Miliband a találkozón elmondta, hogy Károly király levelét is felolvasta, amelyben a király hangsúlyozta, hogy a tisztább energia átmenete és az állampolgárok energia biztonsága érdekében az ilyen csúcstalálkozók létfontosságúak a nemzetek közötti tanulás elősegítésében, különösen a globális dél és a Commonwealth országai számára. Az Egyesült Királyság kormánya célul tűzte ki, hogy a következő évtized végére a brit áramtermelés 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, jelenleg ez az arány körülbelül 60%.
Miliband a BBC R4 Today műsorának nyilatkozva kifejtette, hogy ez a lépés garantálja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra. A világ energiaátmenete már folyamatban van, és bár alapvetően ígéretes, mégis számos kihívással néz szembe. A környezettudatos technológiák fejlődése és a fenntartható megoldások keresése egyre sürgetőbbé válik, ahogy a nemzetközi közösség próbálja kezelni a globális energiaellátás kockázatait. Az energia jövője tehát nemcsak a tiszta energiaforrások elérhetőségéről, hanem a nemzetközi együttműködésről is szól, amely elengedhetetlen a fenntartható fejlődéshez.

