
A Blue Origin női legénysége biztonságban visszatért a Földre az űrutazás után
Katy Perry popdíva és öt másik nő sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak az űrbe. A repülés során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez és a CBS műsorvezetője, Gayle King is, aki elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve ezzel a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatra súlytalanságot is megtapasztalhattak. A fedélzeten volt még Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgári jogi aktivista és Kerianne Flynn filmproducer is.
A New Shepard rakéta a nyugati Texas-i kilövőhelyéről indult el helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta hajtóműve is visszakerült Texasba. A kapszulában hallható volt a lelkesedés, ahogy a mentőcsapat a visszatérőket fogadta. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Annyira büszke vagyok erre a csapatra,” mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Rövid szünet után hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de nagyon élő.”
Ezt követően Katy Perry lépett ki, és megcsókolta a földet, miközben egy margarétát emelt az ég felé – lánya neve is Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretnék időzni a földdel, csak értékelni ezt a pillanatot,” mondta. A legutolsóként Kerianne Flynn lépett ki, és az égre mutatva kiáltotta: „Az űrbe mentem!” A földön több híresség is figyelemmel kísérte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőtérről beszélve elmondta: „Nem is gondoltam volna, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Annyi adrenalin van bennem, és csak itt állok.” „Bármi, amire álmodsz, elérhető a számunkra, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, vágyj a csillagokra – és egy nap talán közöttük lehetsz,” tette hozzá.
Oprah Winfrey is megszólalt, és barátjáról, Gayle Kingről beszélt, akiről elárulta, hogy kifejezetten ideges a repülésektől. „Én azt mondom, hogy számára – uhh – bármikor, amikor repülünk, azonnal valakinek az ölében ül a legkisebb turbulenciánál. Valódi, valódi szorongása van a repülés miatt. És ez… ez az ő félelmét legyőző lépése,” mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, így a legénység nem irányította manuálisan a járművet.
Az utolsó teljes női űrutazás több mint 60 éve zajlott, amikor Valentina Tereshkova szovjet űrhajós lett az első nő, aki egyedül utazott az űrbe a Vostok 6 űrhajón. Azóta nem volt másik teljes női űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz. A űrturizmus ipara még gyermekcipőben jár, így minden sikeres kilövés jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok missziókat végeznek, beleértve tudományos kutatásokat, az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai ügyekkel foglalkozó különleges tanácsadója a BBC Newsnak nyilatkozva kiemelte: „A hírességek nem az emberiség nagykövetei – ők saját okból jutnak az űrbe.”
A űrutazás a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől kezdve a kritikáig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja elmondta: „Sok olyan kommentet láttam a közösségi médiában, amik azt mondták, hogy ‘Olyan, mint a Való világ háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvassák a szobát, a timing borzalmas.'” Ugyanakkor sok pozitív visszajelzés is érkezett, hiszen sokan örültek, hogy Katy Perry az űrbe utazik.
A repülés után, egy sajtótájékoztatón, a nők közül kettő is reagált a missziót érő kritikákra, például a költségekkel kapcsolatban. „Úgy érzem, hogy aki kritizál, az nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez azt mondta, hogy „felkeltette” a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy lássák azokat a munkatársakat, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.
A Blue Origin egy magántulajdonú űrvállalat, amelyet Jeff Bezos, az Amazon alapítója alapított 2000-ben. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, egy 150 000 dolláros (körülbelül 114 576 font) letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami hangsúlyozza az ilyen korai repülések exkluzivitását. A cég szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakéta teljesen újrahasználhatóra van tervezve, és a hajtómű visszatér a kilövő állásra függőleges landolással minden repülés után, csökkentve ezzel az összköltségeket.
Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak átfogó kiképzést kell kapniuk a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin szerint az New Shepard utasait két nap alatt képzik ki, a fizikai állapot, a vészhelyzeti protokollok, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalanság részleteire összpontosítva. Ezen kívül két támogató tag is van, akiket Crew Member Seven-nek neveznek: az egyik folyamatos útmutatást ad az űrhajósoknak, míg a másik kommunikál a vezérlőteremből a küldetés során.
A űrturizmus fellendülése kritikákat váltott ki az exkluzivitás és a környezeti károk miatt. A támogatók azt állítják, hogy a magáncégek gyorsítják az innovációt,

