Gazdaság,  Tech

Az Egyesült Királyságnak több atomenergiára van szüksége az AI fejlesztéséhez, állítja az Amazon vezetője

A világ legnagyobb felhőszolgáltató vállalatának vezetője, Matt Garman, aki az Amazon Web Services (AWS) élén áll, arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyságnak több nukleáris energiára van szüksége ahhoz, hogy támogassa azokat az adatközpontokat, amelyek elengedhetetlenek a mesterséges intelligencia (AI) működéséhez. Az AWS, amely az Amazon kiskereskedelmi óriáscég részeként működik, a következő négy évben 8 milliárd fontot kíván befektetni új adatközpontok létrehozásába az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan hatalmas raktárak, amelyek tele vannak számítógépekkel, és távolról biztosítanak különféle szolgáltatásokat, mint például AI, adatfeldolgozás és streaming. Érdekes, hogy egyetlen adatközpont energiafogyasztása megegyezhet egy kisebb városéval.

Garman a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, mivel „kiváló forrása a nulla szén-dioxid-kibocsátású, folyamatosan elérhető energiának”. Az AWS a világ legnagyobb megújuló energia vásárlója, és már több mint 40 megújuló napenergia- és szélerőmű-projektet finanszírozott az Egyesült Királyságban. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja az összes elektromos energia 2,5%-át fogyasztja, míg Írország 80 adatközpontja a teljes energiafogyasztás 21%-át teszi ki, és a prognózisok szerint ezek a számok 2030-ra 6%-ra, illetve 30%-ra emelkednek.

A brit energiahálózatot működtető testület arra figyelmeztetett, hogy 2050-re az adatközpontok önállóan majdnem annyi energiát fognak felhasználni, mint amennyit ma az összes ipari felhasználó fogyaszt. Garman elmondta, hogy az energiaigények a jövőbeni AWS tervezési folyamat középpontjában állnak. „Ez egy olyan dolog, amit sok éven át tervezünk” – mondta. „Előre fektetünk be. Úgy vélem, a világnak új technológiákat kell építenie. Hiszem, hogy a nukleáris energia nagy szerepet játszik ebben, különösen, ha 10 év távlatában tekintünk a jövőre.”

A francia EDF cég jelenleg egy hatalmas új nukleáris erőművet épít Hinkley Pointban, Somersetben, és folyamatban van egy újabb erőmű építésének döntése a Sizewell-i területen, Suffolkban. Az EDF brit elnöke, Alex Chisholm szintén egyetért Garman véleményével. „Miért fordulnak a nukleáris energia felé az adatközpontok szolgáltatói? Mert sok energiára van szükségük, megbízhatóan” – mondta Chisholm a BBC-nek. „A Hinkley Point C másolása, együtt a kisméretű moduláris reaktorok (SMR) bevezetésével, képes lehet táplálni Nagy-Britannia digitális gazdaságát.”

A kisméretű moduláris reaktorok labdarúgópálya méretűek, szemben a hagyományos nukleáris erőművek városnyi nagyságával. Az Amazon már együttműködik SMR cégekkel Washingtonban és Virginiában, hogy kifejlesszenek SMR technológiákat, és természetes vásárlója lehet a Rolls Royce-nak, amely saját SMR terveit fejleszti. Az Energia- és Klímaváltozási Minisztérium szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a moduláris reaktorok „különösen fontos szerepet fognak játszani az energiaigényes szektorok, például az AI növekedésében, és az országos nukleáris erőművek építését megkönnyítő szabályozási reformokat végzünk”.

Ugyanakkor ez a technológia még évek távolságra van, és az új elektromos hálózati kapcsolatok létrehozása már most is hosszú időt vesz igénybe. Jess Ralston, az Energiáért és Klímaváltozásért Felelős Egység munkatársa azt nyilatkozta, hogy „a befektetők évekig várhatnak a hálózati csatlakozásokra, ami visszatartja a növekedést”. „A nukleáris energia lehet a megoldás az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, de szinte egyetlen SMR-t sem építettek még a világon, és a hagyományos nukleáris energia nagyon drága, és hosszú időt igényel az építése.” Garman hangsúlyozta, hogy az AI használata folyamatosan növekszik; az AWS becslése szerint a vállalatok 52%-a már valamilyen módon alkalmazza az AI-t, új üzletek pedig percenként csatlakoznak ehhez a technológiai forradalomhoz. A szakember elmondta, hogy az AI az internet óta az egyik legátformálóbb technológia, amely szinte minden területre hatással lesz.

Tudja, hogy sokan félnek az új technológiáktól, különösen ha azok bonyolultak vagy nehezen érthetők. Garman figyelmeztetett arra is, hogy nem tartja jónak az nemzetközi szabályozást, mivel a technológia fejlődési üteme olyan gyors, hogy a szabályozások nem tudják lépést tartani a fejlődéssel. Ugyanakkor megemlítette, hogy nagy felelősséggel kell kezelni az AI bevezetését, és fontosnak tartja a kontrollokat és a keretrendszereket, hogy a technológia a társadalom javára váljon, ne pedig kárára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cewd5014wpno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük