Gazdaság,  Hírek

Brüsszel üdvözli az Egyesült Királyság megállapodását, de még sok a tennivaló

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn bejelentette, hogy „új fejezetet nyitunk” az Egyesült Királyság és az Európai Unió kapcsolataiban, a Brexit után tartott első csúcstalálkozón. Ez a megállapodás számos területet érint, beleértve a halászatot, a kereskedelmet, a védelmet és az energiát, valamint olyan politikai kapcsolatok erősítését, amelyek még további tárgyalásokra várnak. Az EU számára ez a lehetőség arra szolgált, hogy közelebb hozza Nagy-Britanniát, mint jelentős védelmi hatalmat, egy geopolitikai zűrzavar idején. Az utóbbi években a Brexit utáni rendezést sokáig tabuként kezelték, mivel a politikai viták megakadályozták a helyzet alaposabb áttekintését.

A Brexit utáni időszakban Nagy-Britannia és az EU közötti kapcsolatokban számos feszültség alakult ki, különösen a kereskedelmi megállapodások körüli viták kapcsán. Az észak-ír kereskedelmi megállapodás körüli huzavona évekig tartott, egészen az 2023-as Windsor-i keretmegállapodásig. A helyzet azonban változott, amikor 2024-ben a brit Munkáspárt került hatalomra, amely közelebb állt az EU-hoz. Az EU tisztviselői korábban már kifejezték frusztrációjukat és bizalmatlanságukat a konzervatív kormányzattal szemben, amelynek tagjai között sokan támogatták a Brexit-t.

A Brexit hívei azonban most bírálják a megállapodást, amely szerintük a szuverenitás eladását jelenti az uniós bürokraták felé. Az EU diplomatái azonban hangsúlyozzák, hogy ez a megállapodás a szomszédok közötti kapcsolatok „normalizálását” jelenti, akik hasonlóan látják a világot. A halászati kvóták 12 éves lezárása különösen örömteli hír volt az EU számára, és a diplomáciai körökben azonnali elégedettséget váltott ki. Egy diplomatától kapott információk szerint a megállapodás „kiegyensúlyozott” és az EU számára kedvező feltételeket biztosít.

A tengerparti országok, különösen Franciaország, örömmel fogadták, hogy elkerülhetik az éves halászati kvótákkal kapcsolatos tárgyalásokat, legalábbis egyelőre. Az EU megkapta a halászati megállapodását, cserébe a brit vállalkozások számára könnyebbé válik az agrár-élelmiszeripari termékek exportja, bár ez a részlet még nem került véglegesen lezárásra. Szintén tárgyalás alatt állnak a fiatalok mobilitásának tervei, amelyek lehetővé tennék, hogy a fiatalok könnyebben tanuljanak vagy dolgozzanak Nagy-Britanniában és az EU-ban. Ez különösen fontos cél volt olyan országok számára, mint Németország, amely szeretne jobban hozzáférni egy angol nyelvű országhoz, ahol rangos egyetemek találhatók.

A védelem és biztonság területén kialakuló új partnerség szintén kulcsfontosságú volt Berlin számára. Oroszország teljes körű ukrajnai inváziója és Donald Trump kiszámíthatatlan politikája teljesen felborította az európai biztonsági szabályokat. Az évek során kialakult tapasztalatok, valamint a legutóbbi globális események sürgetővé tették a szorosabb együttműködést Nagy-Britanniával, amely továbbra is jelentős védelmi szerepet játszik. Az olyan országok, mint Németország, amelyek nemrégiben elérték a NATO 2%-os kiadási célját, érzékelik, hogy a globális fejlemények kitettséget okoztak számukra.

Bár a megállapodás egyelőre csak elvi megállapodás, a részletek még további tárgyalásokra várnak. Az EU diplomatái optimisták a jövőt illetően, és úgy vélik, hogy ez egy jó lépés a gyakorlati együttműködés tesztelésére. Ugyanakkor Brüsszelben továbbra is óvatosan figyelik Nagy-Britannia belpolitikai vitáit, amelyek a Brexit utáni kapcsolatokkal kapcsolatosak. A megállapodás részletei, amelyek még kiérlelést igényelnek, újabb politikai viharokat gerjeszthetnek, függetlenül attól, hogy politikai kompromisszumokról vagy költségekről van szó.

Ez a „reset” nem változtatja meg a Brexit alapvető vonásait – Nagy-Britannia továbbra is kívül áll az egységes piacon és a vámunióban –, de elkötelezi Londont és Brüsszelt, hogy a jövőben sokkal több beszélgetést folytassanak, miközben próbálnak áthidalni számos, még mindig nyitott kérdést. Ez azt jelenti, hogy a jövőben fokozódik a diplomáciai forgalom Nagy-Britannia és az EU között. A brüsszeli üzletek lebonyolítása elkerülhetetlenül több beszélgetést is jelent. Ezzel a megállapodással a brit élelmiszertermelők is azt tapasztalták, hogy csökken a papírmennyiség az áruk exportálásakor, ami hosszú távon javíthatja az export lehetőségeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn4gwvezvvko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük