Gazdaság,  Tech

Finnország versenyfutása az európai startup koronáért

Helsinki belvárosában sárga földmunkagépek dolgoznak, miközben a munkások az új, Európa legnagyobb start-up kampuszának alapjait készítik elő. A projekt a Maria 01 bővítése, amely egy közösségi munkatér és eseményhelyszín, célja, hogy támogassa a vállalkozókat, befektetőket, valamint a nagyobb vállalatokat, akik együttműködnének technológiai start-upokkal. Az eddig már működő létesítmények, amelyek az utca túloldalán találhatók, körülbelül 240 start-upnak adnak otthont. Ezek a cégek a város első kórházának épületeiben működnek, amelyet a 19. században alapítottak, és Helsinki egyik legismertebb intézménye volt, híres arról, hogy pestises betegeket kezeltek itt. A jelenlegi 20,000 négyzetméteres terület most a leginnovatívabb egészségügyi technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, játékfejlesztés és védelmi technológiák területén működő start-upok központjává vált.

Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója elmondta, hogy az egész hely a közösségre épül. Céljuk, hogy összehozzák az embereket, lehetőséget biztosítva számukra a kapcsolatépítésre, valamint különböző források megtalálására, amely segíti üzleti növekedésüket. Az iroda számos kényelmi szolgáltatást kínál, mint például biliárd, asztalifoci, futó- és jéghideg fürdőklubok, valamint a finn kultúrára jellemző szauna. Runeberg mosolyogva megjegyzi, hogy „nem lehetnénk igazi start-up központ, ha nem lenne saját szaunánk!”

A skandináv országokban a technológiai cégek számára létrehozott közösségi munkaterek jól ismertek, de a Maria 01 a legnagyobb ilyen létesítmény a régióban. A projekt nonprofit szervezetként működik, amelyet részben Helsinki városa finanszíroz, több mint 6 millió eurót fektetve a központ fejlesztésébe a 2016-os alapítása óta. Runeberg úgy véli, hogy a három új épület 2028-ra történő befejezése után a Maria 01 Európa legnagyobb start-up kampuszává válik, amely további 50,000 négyzetméter alapterületet biztosít. Idén egy olyan gyorsító programot indítanak, amely a nagy növekedési potenciállal rendelkező start-upok támogatására és irányítására összpontosít.

A központ jelenlegi és korábbi tagjai már összesen több mint 1 milliárd eurót gyűjtöttek össze, ami a finn start-upok által évente megszerzett korai szakaszú finanszírozás körülbelül 40%-át jelenti. Ruben Byron, egy belga származású start-up társalapító, aki felhőalapú szolgáltatásokat kínál mesterséges intelligencia fejlesztőknek, elmondta, hogy a Maria 01 segítségével sikerült bővítenie a csapatát néhány főről körülbelül 40 főre, akik már privát irodákban dolgoznak a régi kórházban, valamint távmunkában is.

Bár Finnország nem olyan érett és világszerte ismert, mint más európai start-up központok, mint például Svédország vagy az Egyesült Királyság, az utóbbi két évtizedben fokozatosan felkeltette a figyelmet a technológiai színtéren. A 5,6 milliós kis skandináv ország 12 unicorn vállalatot adott a világnak, így például az Oura alvás- és fitneszkövető gyűrűt, a Supercell és Rovio videojáték-fejlesztőket, valamint az étkezési szolgáltatást nyújtó Wolt platformot. Tavaly a Startup Blink, egy globális index, amely több mint 100 ország start-up ökoszisztémáját térképezi fel, Finnországot a nyugat-európai start-up ökoszisztémák közül a 7. legjobbnak, a világon pedig a 14. legjobbnak rangsorolta.

A finn kormány 2023-ban hatalomra került jobboldali koalíciója célja, hogy még előrébb mozdítsa az országot a globális rangsorokban, hivatalos programjában kijelentve, hogy szeretnék, ha Finnország vezető szerepet játszana a dinamikus start-up és növekedési vállalati ökoszisztéma kialakításában. A Business Finland, a kormányzati ügynökség, amely a befektetéseket és innovációkat népszerűsíti, 2024-re 112 millió eurót fektetett a start-upokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az ügynökség célja, hogy olyan környezetet teremtsen, ahol áttörő start-upok születhetnek, amelyek a globális kihívásokkal foglalkoznak.

Finnország gazdasága 2023-ban recesszióba került, és jelenleg lassú talpra állással küzd, a Finn Bank előrejelzése szerint pedig az idei évben kevesebb mint 1%-os növekedést várnak. Az ország próbálja vonzani a globális tehetséget is, nemzetközi alapítókat keresve, akik szeretnék vállalkozásaikat Finnországban fejleszteni. Ezek a vállalkozók jogosultak a Business Finland által biztosított úgynevezett „soft-landing” támogatási csomagra, amely tanácsadást, támogatást és néha támogatásokat nyújt a kezdeti fázishoz.

A finn életstílust és jólétet is hangsúlyozó marketingkampányok arra összpontosítanak, hogy a finn emberek a jólétet helyezik előtérbe, emellett ingyenes oktatást, valamint támogatott egészségügyi és gyermekgondozási szolgáltatásokat kínálnak. A helyi vállalkozók számára a finn ökoszisztéma jelenlegi előnye a „kisvárosi, mindenki ismeri egymást” érzés, amely a jövőben, a növekedés során, könnyen eltűnhet. A jövő tehát izgalmas, de egyben kihívásokkal teli út előtt áll Finnország start-up ökoszisztémája, amely remélhetőleg megtartja vonzerejét a nemzetközi vállalkozók számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx28y8jj4lxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük