Gazdaság,  Hírek

Kanada a Trump által javasolt Arany Kupola védelmi rendszer csatlakozásáról tárgyal

Mark Carney, Kanada miniszterelnöke nemrégiben bejelentette, hogy magas szintű tárgyalások zajlanak az Egyesült Államokkal a tervezett „Golden Dome” rakétavédelmi rendszerhez való csatlakozásról. Ez a rendszer a jövőbeli fenyegetések ellen kíván védekezni. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kedden ismertette a javasolt rakétavédelmi programot, amelynek kezdeti költsége 25 milliárd dollár (18,7 milliárd font) körül alakul. A sajtóértekezleten Trump hangsúlyozta, hogy Kanada érdeklődik a projekt iránt.

A szakértők körében azonban kétségek merültek fel arról, hogy az Egyesült Államok mennyire képes egy átfogó rendszert megvalósítani, és egyelőre nem világos, hogy Kanada hogyan venne részt a projektben, illetve mennyit fizetne érte. Carney a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, hogy Kanada komolyan fontolóra veszi a részvételt, de nem kívánt árat megnevezni a költségekkel kapcsolatban. „Tudatában vagyunk annak, hogy ha úgy döntünk, képesek vagyunk a Golden Dome megvalósítására befektetésekkel és partnerséggel,” mondta Carney. „De nem vagyok biztos benne, hogy ezekről lehet tárgyalni. Ezek katonai döntések, és ezt ennek megfelelően fogjuk értékelni.”

Kanada nyitottsága a Golden Dome rendszerhez való csatlakozásra összefonódik a két ország közötti folyamatban lévő kereskedelmi és biztonsági tárgyalásokkal. Trump korábban súlyos vámokat helyezett kilátásba Kanadával szemben, és azt állította, hogy Kanada jobban járna, ha az Egyesült Államok állama lenne. Ez a kijelentés komoly nemzeti patriotizmust gerjesztett Kanadában, amely hozzájárult Carney liberális kormányának történelmi választási győzelméhez.

Audrey Champoux, Carney szóvivője megerősítette, hogy a tárgyalások már folyamatban vannak. „A kanadai nép erős mandátumot adott a miniszterelnöknek, hogy egy átfogó új biztonsági és gazdasági kapcsolatot alakítson ki az Egyesült Államokkal,” mondta Champoux. „Ennek érdekében a miniszterelnök és miniszterei széleskörű és konstruktív megbeszéléseket folytatnak amerikai kollégáikkal,” tette hozzá, hangsúlyozva, hogy ezek a megbeszélések természetesen magukban foglalják a Norad (Észak-Amerikai Légvédelmi Parancsnokság) megerősítését és a Golden Dome-ot.

Trump kedden kijelentette, hogy Kanada is érdeklődik a Golden Dome részét képező védelmi rendszer iránt. „Beszélni fogunk velük,” mondta az amerikai elnök. „Ők is szeretnék a védelmüket, tehát mint mindig, segítünk Kanadának.” Trump hozzátette, hogy a Golden Dome védelmi rakétaprogram az ő mandátuma végére működőképes lesz, és a költségeit 175 milliárd dollárra becsülik. Ezen kívül várja, hogy Kanada „fizesse meg a méltányos részét” a rendszer költségeinek.

Fontos megjegyezni, hogy a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslése szerint a végső költség akár 542 milliárd dollár is lehet 20 év alatt, pusztán a rendszer űrbeli részének kiépítésére. Kanada és az Egyesült Államok már most is együttműködik a Norad keretein belül, amely a légi és tengeri felderítésért, figyelmeztetésért és védelemért felelős, és képes észlelni és megsemmisíteni a cirkáló rakétákat. A Norad 1958 óta működik, és az utóbbi években mindkét ország folytatja a modernizálásról szóló tárgyalásokat.

Trump szerint a javasolt Golden Dome célja, hogy válaszoljon a egyre kifinomultabb légi fegyverekre, beleértve a hiperszonikus rakétákat, és olyan űrbeli érzékelőket és elfogókat tartalmaz, amelyek képesek lesznek az egész világ másik feléről indított rakétákat is megsemmisíteni. A rendszer részben Izrael Iron Dome rendszerének inspirációjára épül, amelyet 2011 óta használnak rakéták és rakéták elfogására. A szakértők azonban kétségeiket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok képes lesz-e egy hasonlóan átfogó védelmi rendszert kiépíteni, figyelembe véve a nagyobb területet. Shashank Joshi, a The Economist védelmi szerkesztője elmondta, hogy a Golden Dome működése érdekében akár több ezer műhold is szükséges lehet a rakéták nyomon követésére, és az űrbeli elfogók használatára a rakéták indításakor.

A helyzet tehát rendkívül összetett, és a következő hetek, hónapok során látni fogjuk, hogyan alakulnak a tárgyalások és a költségvetési tervek, valamint hogy Kanada hogyan éri el a legjobb megoldást a nemzeti védelme érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy4ee9jmk17o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük