Gazdaság,  Hírek

Kísérlet a tengeri szén-dioxid eltávolítására indul az Egyesült Királyságban

A brit kormány által támogatott SeaCURE projekt, amely a szén-dioxid eltávolítására összpontosít a tengervízből, megkezdte működését Anglia déli partján. Ez a kis léptékű kísérleti program a klímaváltozás elleni küzdelem új technológiáit kutatja, hiszen a klímatudósok körében széles körű egyetértés van abban, hogy a legfontosabb feladat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, amely a globális felmelegedés fő okának számít. Ugyanakkor sok tudós úgy véli, hogy a megoldás részeként szükség lesz a már kibocsátott gázok egy részének megkötésére is. A szén-dioxid megkötésére irányuló projektek általában vagy a kibocsátás forrásánál próbálják megfogni a gázokat, vagy a levegőből vonják ki azokat. A SeaCURE projekt különlegessége abban rejlik, hogy azt vizsgálja, vajon hatékonyabb-e a bolygót melegítő szén-dioxidot a tengervízből eltávolítani, mivel a vízben nagyobb koncentrációban található, mint a levegőben.

A projekt helyszínére eljutni annyit jelent, hogy a Weymouth Sealife Centre mögött elhaladunk egy figyelmeztető tábla mellett, amely azt írja, hogy a moray angolnák harapni tudnak. Az itt létrehozott innovatív projekt célja, hogy kiderítse, a tengervízből történő szén-dioxid eltávolítása költséghatékony módja lehet-e a légkör szén-dioxid-szintjének csökkentésének. A SeaCURE folyamata úgy működik, hogy a tengervizet először feldolgozza, eltávolítja belőle a szén-dioxidot, majd visszapumpálja a tengerbe, ahol az újra elnyelhet CO2-t.

A Plymouthi Tengerészeti Laboratórium professzora, Tom Bell, aki a projekt egyik vezetője, elmondta, hogy a folyamat azzal kezdődik, hogy a tengervizet savasabbá teszik. Ez arra ösztönzi a vízben oldott szén-dioxidot, hogy gázzá alakuljon, és a légkörbe kerüljön. A professzor a „tengervíz eltávolító” berendezést mutatja be, amely egy nagy rozsdamentes acél tartály, amely maximalizálja a kapcsolatot a savas tengervíz és a levegő között. A folyamat során a szén-dioxid a levegőbe kerül, ahol aztán összegyűjtik, és a tárolásra készített égetett kókuszdió héjak segítségével koncentrálják. Az alacsony szén-dioxid tartalmú tengervizet ezután lúggal kezelik, hogy semlegesítsék a savasítást, és visszapumpálják a tengerbe, ahol az újra képes elnyelni a légkörből származó szén-dioxidot.

Bár a jelenlegi kísérleti projekt által eltávolított CO2 mennyisége még csekély, évente legfeljebb 100 tonna, a SeaCURE mögött állók úgy vélik, hogy a világ óceánjainak mérete miatt a projektnek van potenciálja. Ha a technológiát sikerülne 14 milliárd tonna CO2 éves eltávolítására skálázni, az a világ tengervizének mindössze 1%-ának feldolgozásával lenne lehetséges. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a folyamatot megújuló energiaforrásokkal táplálják, például úszó napelemekkel a tengeren.

A klímaváltozás megfékezésére irányuló erőfeszítések részeként a brit kormány 3 millió font támogatást nyújtott a SeaCURE projektnek, amely az Egyesült Királyságban 15 hasonló kísérleti projekt egyikeként jött létre. Az energiaügyi miniszter, Kerry McCarthy is hangsúlyozta, hogy a légkörből származó üvegházhatású gázok eltávolítása elengedhetetlen a nettó zéró emissziók eléréséhez. Az innovatív projektek, mint a SeaCURE, fontos szerepet játszanak a zöld technológiák kifejlesztésében, miközben támogatják a szakmai munkahelyeket és serkentik a gazdasági növekedést.

Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy milyen hatással lesz a tengerre és az abban élő élőlényekre az alacsony szén-dioxid tartalmú víz nagy mennyisége. Weymouthban a csőből kis mennyiségben kijövő víz valószínűleg nem gyakorol jelentős hatást, de Guy Hooper, az Exeteri Egyetem PhD hallgatója, aki a projekt lehetséges környezeti hatásait kutatja, figyelmeztetett arra, hogy a tengeri élőlényeknek szükségük van a szén-dioxidra bizonyos folyamatokhoz, például a fotoszintézishez. A korai jelzések azt mutatják, hogy a jelentős mennyiségű alacsony szén-dioxid tartalmú víz hatással lehet a környezetre, ezért fontos, hogy ezeket a szempontokat a kezdeti tervezési fázisban figyelembe vegyék.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr788kljlklo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük