Gazdaság,  Tech

Nvidia vezetője szerint a jelenlegi amerikai chip politika kudarcot vallott

Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója, éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok által Kínába irányuló fejlett számítástechnikai chipek exportjára vonatkozóan bevezetett szabályokkal kapcsolatban. Huang a tajvani Taipei városában megrendezett éves Computex konferencián tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy ezek a politikák nemcsak hogy nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, hanem kifejezetten hátrányosan érintik az amerikai cégeket. A vezérigazgató véleménye különösen aktuális, hiszen néhány nappal korábban a Trump-adminisztráció bejelentette, hogy teljesen eltörli a Kínába irányuló exporttilalmakat, miközben más országokkal szemben továbbra is szigorúbb korlátozásokat vezetett be.

Huang hangsúlyozta, hogy a Biden-adminisztráció által bevezetett szigorúbb szabályozások következtében az Nvidia részesedése a kínai piacon drámaian csökkent, 95%-ról 50%-ra esett vissza. A vezérigazgató megjegyezte, hogy ezek a korlátozások a kínai vállalatokat arra ösztönözték, hogy saját, hazai alternatívákat fejlesszenek ki, így pedig növelték a hazai iparági befektetéseket. Huang véleménye szerint a mesterséges intelligencia (AI) elterjedésére vonatkozó alapvető feltételezések, amelyek a szabályozások bevezetéséhez vezettek, valójában hibásak voltak.

Az Nvidia vezérigazgatójának kijelentései rávilágítanak arra a folyamatos vitára, amely az Egyesült Államokban zajlik a globális üzleti érdekek és a gazdasági, valamint nemzeti biztonsági megfontolások egyensúlyának megteremtéséről, különös figyelmet fordítva a Kínával való feszültségekre. Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, széleskörű kereskedelmi vámokat vezetett be, noha ezt sok üzleti csoport ellenzi. A techiparhoz való hozzáállása viszont vegyes volt; a technológiai szektor támogatását élvezte, különösen az utolsó választási kampányában.

A Trump-adminisztráció döntése, miszerint eltörli a Biden-korszak legszélesebb körű szabályozásait, lehetővé tette az AI-üzletek megkötését olyan cégek között, mint az Nvidia, és olyan országokkal, mint Szaúd-Arábia. Ezt a megállapodást a volt elnök közelmúltbeli közel-keleti látogatása során jelentették be. Ugyanakkor a Fehér Ház más módon szigorította a korlátozásokat, megtiltva az amerikai cégek számára a fejlett technológiák értékesítését számos új cégnek, főként Kínából.

A kereskedelmi minisztérium nemrégiben bejelentette, hogy új engedélyezési követelményeket vezet be bizonyos Nvidia chipek exportjára. A minisztérium elmondta, hogy a Biden-korszak szabályait saját megközelítéssel kívánják helyettesíteni. Ezen kívül figyelmeztetést adtak ki az amerikai cégek számára, hogy a Huawei chipek használata megsértheti az amerikai szabályokat. Peking ezt követően visszautasította a lépést, és az Egyesült Államokat azzal vádolta, hogy aláássa a Svájcban nemrégiben megkötött kereskedelmi tárgyalások során elfogadott keretet.

A technológiai fejlődés nemcsak a globális politikát érinti, hanem a különböző iparágakat is, például a kreatív szektort. Az AI használatának hatásairól beszélve Abi Overland kifejtette, hogy a technológia káros hatással van a kreatív iparra, különösen a Skóciában zajló fejlesztések fényében. Eközben a Somerset Council is bejelentette, hogy a mesterséges intelligencia korai szakaszban van a jelentésírás felgyorsítására, amely új lehetőségeket nyithat meg a közigazgatásban.

A technológiai újítások mellett a vasúti közlekedésben is változások várhatóak, hiszen Skóciában új szintetikus hangot vezetnek be a vonatok fedélzeti bejelentéseihez. Ezen újítások célja, hogy a közlekedési élmény még kellemesebbé váljon az utasok számára. Az olyan innovatív termékek, mint az iPad, az iMac és az iPhone tervezője pedig azon dolgozik, hogy a mesterséges intelligencia korának új generációs termékeit alkossa meg, amelyek várhatóan új dimenziókat nyitnak meg a technológiai fejlődésben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c1ldd10m98eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük