Hírek,  Tech

Új fejezet kezdődik az India-Pakisztán konfliktusban: az első drónháború

A világ első drónháborúja bontakozott ki a nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédok, India és Pakisztán között Dél-Ázsiában. A legfrissebb események során India csütörtökön azzal vádolta meg Pakisztánt, hogy drónok és rakéták hullámait indította három katonai bázis ellen indiai területen, valamint az indiai-adminisztrálta Kasmírban. Pakisztán gyorsan tagadta ezeket az állításokat, és azt állította, hogy az utóbbi órákban 25 indiai drónt lőtt le különböző városokban, köztük Karacsiban, Lahorban és Rawalpindiben. Delhi hivatalosan nem reagált a vádakra. A szakértők úgy vélik, hogy a kölcsönös támadások egy veszélyes új szakasz kezdetét jelzik a több évtizedes rivalizálásban, mivel a felek nemcsak tüzérségi támadásokat, hanem pilóta nélküli fegyvereket is bevetnek a zűrös határon.

A feszültségek növekedésével Washington és más globális hatalmak a visszafogásra szólítanak fel. A drónok, amelyek csendesek, távolról irányíthatóak és nehezen észlelhetők, új fejezetet nyitnak az India-Pakisztán konfliktusban. Jahara Matisek, az Egyesült Államok Haditengerészeti Háborús Főiskolájának professzora nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az indiai-pakisztáni konfliktus egy új drónkorszakba lép, ahol a „láthatatlan szemek” és a pilóta nélküli precíziós támadások dönthetik el a feszültségek fokozódását vagy csillapítását. A szakértő szerint a drónháború mesterségbeli ismerete a harcteret nemcsak láthatóvá, hanem formálhatóvá is teszi.

A legfrissebb hírek szerint Pakisztán azt állítja, hogy az indiai légicsapások és a határon átnyúló tűz következtében 36 ember vesztette életét és 57-en megsebesültek Pakisztánban, valamint a pakisztáni-adminisztrálta Kasmírban. Ezzel szemben az indiai haderő legalább 16 civilt említett, akik a pakisztáni tüzérség támadásaiban haltak meg. India azt állítja, hogy rakétatüzérsége válaszlépés volt egy halálos merényletre, amely indiai turistákat ért Pahalgamban a múlt hónapban, míg Pakisztán tagadja, hogy bármilyen szerepet játszott volna a támadásban.

A pakisztáni hadsereg bejelentette, hogy számos indiai drónt lőtt le, amelyeket különböző technikai és fegyveres ellenintézkedésekkel semlegesítettek. India állítja, hogy több pakisztáni légvédelmi radart és rendszert semlegesítettek, köztük egyet Lahorban, amit Pakisztán szintén tagadott. A modern hadviselésben a lézerirányítású rakéták, bombák, drónok és pilóta nélküli légi járművek kulcsszerepet játszanak, jelentősen növelve a katonai műveletek precizitását és hatékonyságát. A drónok képesek koordinátákat közvetíteni légicsapásokhoz, és képesek közvetlenül is kijelölni célpontokat.

A szakértők szerint India drónflottája nagyrészt izraeli gyártmányú felderítő UAV-kra épül, mint például az IAI Searcher és a Heron, valamint Harpy és Harop drónokra, amelyek önálló felderítésre és precíziós csapásokra is alkalmasak. A Harop különösen hangsúlyozza a magas értékű, precíziós célzott hadviselés felé való elmozdulást, tükrözve a loitering muníciók növekvő fontosságát a modern konfliktusokban.

Pakisztán drónflottája „kiterjedt és változatos”, amely indigenous és importált rendszereket egyaránt tartalmaz. A pakisztáni légierő aktívan integrálja a pilóta nélküli rendszereket a műveleteibe, és kiemelt figyelmet fordít a „loyal wingman” drónok fejlesztésére, amelyek a pilóta nélküli légi járművek és a manned aircraft együttműködésére tervezték. A közelmúlt dróntámadásai az indiai-pakisztáni rivalizálás jelentős fokozódását jelentik, de eltérnek a dróncentrikus hadviseléstől, amit az ukrán-orosz konfliktusban láthattunk.

A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a drónháború, amit most tapasztalunk, lehet, hogy nem tart sokáig, és csupán a nagyobb konfliktus kezdetét jelenti. Az irány, amerre a helyzet halad, bizonytalan, és mindkét ország, amely nukleáris fegyverekkel rendelkezik, új kihívásokkal néz szembe a drónhadviselés integrálása kapcsán. A közelmúlt eseményei világosan mutatják, hogy a drónok nemcsak a harcteret formálják, hanem a politikai és operatív küszöböt is alacsonyabbra helyezik a feszültségek kezelésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6w6507wqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük