Hírek,  Tech

A jövő űrutazása: Robotok válthatják ki az asztronautákat?

Karácsony estéjén a NASA Parker Napkutató űrszondája új mérföldkövet ért el, amikor a Nap közelében repült el, közelebb, mint bármely más ember által készített objektum valaha. A szonda küldetése az volt, hogy mélyebb megértést nyerjen a Nap működéséről, valamint arról, hogy ez miként befolyásolja a Föld űridőjárását. Ez a pillanat mérföldkő volt az emberiség számára, ám ami különlegessé tette, az az, hogy a szonda teljesen autonóm módon, emberi irányítás nélkül hajtotta végre előre programozott feladatait, teljesen megszakítva a kommunikációt a Földdel. Az elmúlt hat évtizedben robotikus űrszondák utaztak a Naprendszer különböző pontjaira, elérve olyan célokat, amelyek az emberek számára megközelíthetetlenek voltak.

A Parker Napkutató űrszonda 10 napos repülése alatt olyan extrém hőmérsékletekkel találkozott, amelyek elérték az 1000 Celsius-fokot. Az autonóm űrszondák sikere, párosulva az új, fejlett mesterséges intelligencia fejlődésével, felveti a kérdést, hogy milyen szerepet játszhatnak az emberek a jövő űrkutatásában. Néhány tudós már megkérdőjelezi, hogy vajon szükség van-e egyáltalán emberi asztronautákra. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza úgy véli, hogy „a robotok fejlődése gyors, és az emberek küldésének indoklása egyre gyengül”. Szerinte az emberi űrutazás indoklása csupán egy kaland, amelyet gazdag emberek számára kellene finanszírozni.

Andrew Coates, a Londoni Egyetem fizikusa egyetért Rees véleményével, hangsúlyozva, hogy a robotok képesek messzebbre menni és több feladatot ellátni, mint az emberek, ráadásul olcsóbbak is. „A mesterséges intelligencia fejlődésével a robotok egyre okosabbak lesznek” – tette hozzá. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy vajon a jövő űrhajósai milyen szerepet játszanak majd, és vajon vannak-e olyan feladatok, amelyeket az emberek soha nem tudnának átadni a robotoknak. A robotikus űrszondák már meglátogatták a Naprendszer minden bolygóját, valamint sok aszteroidát és üstököst, míg az emberek csupán két célpontot értek el: a Föld körüli pályát és a Holdat.

A 700 ember, aki valaha is járt az űrben, leginkább a Föld körüli pályán vagy a Holdon, az első 1961-ben, amikor Jurij Gagarin a Szovjetunió színeiben az első űrkutató lett. Dr. Kelly Weinersmith, a Rice Egyetem biológusa hangsúlyozza, hogy a presztízs mindig is indok volt arra, hogy embereket küldjünk az űrbe. „Úgy tűnik, megállapodásra jutottunk abban, hogy ez nagyszerű módja annak, hogy megmutassuk, mennyire hatékony a politikai rendszerünk” – mondja. Az emberek nemcsak a felfedezés iránti belső vágy miatt utaznak az űrbe, hanem azért is, mert kutatásokat végeznek, amelyek elősegítik a tudomány fejlődését.

A robotok képesek hozzájárulni a tudományos kutatásokhoz, mivel olyan helyekre is el tudnak jutni, ahol az emberek nem maradhatnak életben. „Az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabbak vagyunk, mint a robotok, de az életben tartásunk űrben rendkívül nehéz és drága” – mondja Dr. Weinersmith. Az űrben végzett feladatokat robotok is el tudják látni, például NASA Valkyrie robotja, amelyet a Johnson Űrközpontban fejlesztettek ki, több feladatot is vállalhat az asztronauták helyett. A Robonaut, a NASA első humanoid robotja, képes volt az űrhajósok által használt eszközökkel dolgozni, és olyan bonyolult feladatokat ellátni, amelyek túl nehezek voltak más robotok számára.

A technológia fejlődése lehetőséget ad arra, hogy a robotok segíthessenek az emberi űrutazásban, például automatizálva a monoton feladatokat, így az asztronauták a fontosabb kutatásokra összpontosíthatnak. A NASA Curiosity roverje például önállóan hajt végre tudományos feladatokat, anélkül, hogy emberi irányításra lenne szüksége. Azonban a robotok lassú és módszeres működése korlátozza a képességeiket, és az emberek inspiráló hatása a földi közönség számára felbecsülhetetlen.

A jövőbeli űrutazásokban valószínűleg az emberi és robotikus felfedezés egyesülni fog, egy új hibrid formát teremtve, amely a legnehezebb környezeteket is képes lesz kezelni. De a kihívások, mint a Marsra való utazás és ott életben maradás kérdései még mindig megoldásra várnak. A NASA és Elon Musk tervei a Mars gyarmatosítására és az emberek űrben való utazásának elősegítésére irányulnak, miközben a tudományos közösség folyamatosan dolgozik a jövőbeli felfedezések lehetőségein. Az emberi és robotikus felfedezés kombinációja új lehetőségeket nyithat meg, de a technológia fejlődése és az etikai kérdések egyaránt fontos szerepet játszanak a jövő űrkutatásában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük