Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a növényeket vagy játszhatnak a macskával

A tudósok új megoldásokat keresnek a robotporszívók hasznosítására, és az első lépéseket már meg is tették. A Bath-i Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a háztartási robotok, mint például a robotporszívók, jelenleg túlságosan „tétlenek”, hiszen átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak. Ezért arra a következtetésre jutottak, hogy ezek a készülékek sokkal hatékonyabbak lehetnének, ha néhány módosítást végeznének rajtuk. A kutatás során a tudósok egy Roomba robotporszívót újra programoztak, hogy egy sor más házimunkát is el tudjon végezni, például telefonokat töltsön és segítsen a házi edzésben.

Yoshiaki Shiokawa, a kutatás szerzője, hangsúlyozta, hogy a robotokat eddig jellemzően korlátozott, egyetlen feladatot ellátó eszközökként kezelik, de van egy erős érv amellett, hogy sokkal praktikusabb feladatokra is használhatóak lennének. A háztartási robotok globális piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és a becslések szerint 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nőhet, ami azt jelzi, hogy ezek a készülékek egyre elterjedtebbé válnak az otthonokban.

Bár sokan, akik látták a robotporszívókat működés közben, talán kételkednek abban, hogy a tudósok által javasolt új funkciók megvalósíthatóak, hiszen a jelenlegi eszközök néha nehézségekbe ütköznek, amikor szőnyegekkel vagy cipőfűzőkkel találkoznak, a Bath-i Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem kutatói célul tűzték ki, hogy bizonyítják, hogy a porszívók és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók, viszonylag könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók.

A kutatás során a tudósok több mint 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyek a robotok számára egyszerű módosításokkal elérhetőek lehetnek. Ezek közül négy feladat elvégzésére programozták újra a Roombát, de a tudósok javasolták azt is, hogy egy újraprogramozott robot a bevásárlást a kocsiból a konyhába is elvégezhesse. Shiokawa, a Bath-i Egyetem számítástechnikai tanszékének doktorandusz hallgatója elmondta, hogy a projekt bebizonyította, hogy „minimalizált módosítások után egy Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”.

A kutató arra is felhívta a figyelmet, hogy a robotporszívók a nap nagy részében tétlenül állnak, ami azt jelenti, hogy a felhasználók nem használják ki a bennük rejlő lehetőségeket. Hozzátette, hogy bizonyos új feladatok elvégzése érdekében szükséges lehet néhány olyan eszköz, amelyet a legtöbb porszívótulajdonos valószínűleg nem tart otthon, például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar. Ennek ellenére Shiokawa azt mondta, hogy az embereknek nagyobb elvárásokat kellene támasztaniuk a robotjaikkal szemben. „Ki kellene bővítenünk a robotok hasznosságát az alapszolgáltatásaikon túl, programozva őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonunkban és számos további funkciót végezzenek el,” mondta.

A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett ezzel, hangsúlyozva, hogy a robotok „tétlen ideje” „egyedi lehetőségeket” teremt a „növekvő igények kielégítésére rugalmas robotok és integrált rendszerek iránt, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a mindennapi életünkbe”. A kutatás tehát nemcsak a robotporszívók jövőjére, hanem a háztartási robotok általános fejlődésére és hasznosítására is rávilágít, és felhívja a figyelmet arra, hogy a technológia fejlődésével a háztartásokban használt készülékek funkcionalitása is jelentősen bővülhet.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük